Najczęstsze błędy projektowe wnętrz prywatnych


Odpowiednie zabiegi dekoratorskie sprawiają, że każde pomieszczenie będzie przytulne i przestronne. Jednak nie wszystkie biura projektowe dbają o detale, dlatego warto znać te największe błędy, jakie popełnia się przy aranżacji mieszkania prywatnego. Dzięki temu łatwiej będzie zareagować i na czas wprowadzić zmiany w mieszkaniu lub domu. Poniżej siedem pomyłek aranżacyjnych, jakie zdarzają się architektom wnętrz:

1. Za dużo mebli

Pokój bardzo szybko może przeobrazić się w składowisko mebli. Fotele, sofa, sekretarzyk – niekiedy zestawienie tego w jednym pomieszczeniu zabiera całą przestrzeń. Na rzecz swobody poruszania się lepiej zrezygnować z kilku mebli, znajdując im lepsze miejsce.

2. Łączenie stylów na siłę

Antyczna komoda to piękny element wystroju każdego domu, ale próba połączenia go z nowoczesnym wnętrzem może okazać się kompletnie nieudana. Groteskowy efekt z pewnością nie wpłynie pozytywnie na aranżację. W takich sytuacjach należy rozważyć zmianę koncepcji, a wyjątkowy mebel przenieść w inne, bardziej adekwatne miejsce.

3. Oświetlenie równie ważne

Bardzo często kwestie oświetlenia są pomijane lub odkładane na później. To ogromny błąd, bo swobodny przepływ światła między pomieszczeniami tworzy przyjemną atmosferę i zapewnia oszczędności. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Natomiast w miejscach mocno zaciemnionych konieczne jest zamontowanie lamp w regularnych odstępach.

4. Najpierw kolor ścian, później meble

Złota zasada, której warto się trzymać, bo dużo trudniej do różnobarwnych mebli dobrać jeden odcień farby naściennej. Po pomalowaniu ścian i sprawdzeniu koloru w dziennych świetle można sprawdzić czy dana faktura i barwa obicia tapicerki pasuje. Dopiero wtedy należy złożyć zamówienie na wymarzone meble.

5. Okna na pierwszym planie

Wbrew pozorom okna mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym domu. Wieszając karnisze koniecznie trzeba je umieścić jak najbliżej sufitu, by optycznie wydłużyć okno i wypuścić maksymalną ilość promieni słonecznych do pokoju.
Wieszanie karniszy zbyt nisko to bardzo powszechny błąd. A przez to całe pomieszczenie wydaje się dużo mniejsze.

6. Meble z dala od ściany

Ustawiania mebli pod ścianą wydaje się oczywiste, ale to najczęstszy błąd, jaki popełniają niedoświadczenie dekoratorzy. Meble należy grupować, tworząc dzięki temu funkcjonalne pomieszczenie. Oczywiście część mebli może znaleźć się pod ścianą, ale nie ma potrzeby chować ich wszystkich na rzecz pustego pola na środku pokoju.

7. Najważniejsze w centralnym punkcie

Za sprawą punktu centralnego tworzy się porządek w danym pokoju. Właśnie w tym miejscu powinna znaleźć się rzecz, na którą mają zwracać uwagę goście. Może to być piękny stół, nowoczesna sofa czy cenny obraz. Wokół tego miejsca powinien rozwijać się cały projekt aranżacyjny, aby zachować harmonię i przestronność. Niekiedy, szczególnie w dużych pokojach, punktów centralnych może być kilka i stanowią wówczas różne strefy użytkowe.


Dodaj komentarz