Trendy w architekturze budowlanej


Branża budowlana jest nierozerwalnie związana z architekturą. W obu przypadkach następuje proces kreacji konstrukcji, a następnie realizacji obiektu. W obu sektorach widać też znaczący wpływ trendów, które również można dostrzec w modzie czy sztuce. Architektura budowlana może wyróżniać się za sprawą ciekawych rozwiązań i nietypowych zdobień. Jednak aktualnie na czasie jest funkcjonalność i prostota. Współczesne trendy dyktują pewne schematy architektoniczne, które stosuje się zwłaszcza w budowlach użytkowych i mieszkalnych. Poniżej prezentujemy najmodniejsze treny w architekturze budowlanej:

Technologie energooszczędne

Wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań modne jest w różnych branżach. Jednak w architekturze budowlanej to ogromnie ważny aspekt. Energooszczędne domy przyjazne są przyrodzie, a jednocześnie spełniają wymogi użyteczności. Przy takim budownictwie najczęściej wykorzystuje się ekologiczne materiały, co dodatkowo podnosi wartość budynku. Niemniej taki trend nie wynika wyłącznie z jego ekologiczności. Energooszczędne technologie to również sposób na tańszą eksploatację domu. Budynki realizowane w tym nowoczesnym stylu są niemal samowystarczalne ze względu na wykorzystywanie lamp solarnych bądź specjalnych systemów wentylacji.

Szybka realizacja projektu mieszkalnego

Mówi się, że czas to pieniądz. Choć nie zawsze tak jest, w architekturze budowlanej wskazane jest oddawanie budynku przed upływem terminu. Budowa jednak jest bardzo czasochłonna, dlatego deweloperzy coraz częściej korzystają z amerykańskiej mody, czyli domów modułowych. W zaledwie kilka dni piękny dom będzie gotowy. Wystarczy skręcić ściany, zamontować dach i okna, by oddać klucze właścicielom. Do Polski budownictwo modułowe wchodzi wolnej niż na zachodzie Europy, ale jest obecnie jednym najsilniejszych trendów w architekturze budowlanej.

Jednorodzinne i piętrowe osiedla domków

Moda na przedmieścia przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Tam dzielnice piętrowych domów to azyl dla rodzin z dziećmi. Niegdyś popularne był szeregowce, które łatwo spotkać w Wielkiej Brytanii. Jednak to jednopiętrowy budynek wydaje się bardziej komfortowy. Zapewnia więcej prywatności oraz większe możliwości aranżacji. Nic więc dziwnego, że domy właśnie w takim stylu są hitem u deweloperów mieszkaniowych.

Naturalność skandynawskiego stylu

Bardzo ważnym trendem w architekturze budowlanej jest styl skandynawski. Niezwykle przyjemne połączenie natury z użytecznością doskonale sprawdza się w budownictwie oraz architekturze wnętrz. Podpatrując domy naszych północnych sąsiadów można dostrzec często wykorzystanie kamienia, drewna i szkła co pozwala stworzyć swobodne i czyste mieszkanie, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Można się spodziewać, że trendy inspirowane naturą będą silnie rozwijać się w kolejnych latach, a zarówno budownictwo, jak i architektura będą czerpać pomysły z różnych elementów stylu skandynawskiego.


Dodaj komentarz