Trendy w projektowaniu wnętrz prywatnych


Biura projektowe z każdym rokiem zyskują na popularności, bo ciekawie urządzone mieszkanie czy dom stanowią ważny element całej nieruchomości. Trendy w aranżacji wnętrz prywatnych, tak samo jak moda, nieustannie ulegają przemianom. Można w nich dostrzec inspiracje z różnych dziedzin – muzyki, sztuki, rzeźby. Jakie obecnie projekty realizują architekci wnętrz? Przyjrzyjmy się bliżej najmodniejszym stylom, jakie z pewnością będą dominować przez najbliższe miesiące w branży dekoratorskiej.

Zawsze modna funkcjonalność

Z mody nigdy nie wyjdzie użyteczność wnętrz. Funkcjonalnie urządzone mieszkania i domy to klucz do sukcesu. W dobie ekspresowego stylu życia odpowiednio przygotowany pokój czy sypialnia znacząco ułatwia codzienne czynności. Wnętrza funkcjonalne wyposażone są w lekkie i mobilne meble, które w każdej chwili można przesunąć, a specjalne dodatki w postaci np. wysuwanego blatu podnoszą praktyczność danego pokoju.

Eko prosto ze Skandynawii

Mieszkania w Szwecji czy Norwegii urządzone są surowo i minimalistycznie. Dominuje biel, szarość oraz jasny błękit. Większość mebli wykonana jest z drewna, bardzo często bielonego. Takie zestawienie gwarantuje surowy, ale i przytulny klimat. Pomieszczenia wydają się większe niż są w rzeczywistości. Niezwykle prosta ekologiczność skandynawskich wnętrz będzie jednym z wiodących trendów dekoratorskich, ponieważ daje duże pole do popisu, więc jest coraz chętniej przenoszona na grunt polski..

Lampki LED zamiast żyrandola

Na etapie projektowania nie można pominąć kwestii oświetlenia, bo wbrew pozorom jest ona bardzo istotną częścią każdej aranżacji. Dużo lampek, latarenek i świec pozwala stworzyć niezwykły nastrój. Punktowe oświetlenie można lepiej kontrolować, dlatego właśnie ta forma wykorzystywana jest w najnowszych projektach w miejsce tradycyjnego centralnego oświetlania. Lampy LED umożliwiają stworzenie kilku różnych źródeł światła, co również przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia.

Meblarski vintage i naturalne dodatki

Cudowny efekt daje zestawienie wiekowych mebli z naturalnymi akcesoriami. Babcina skrzynia na ubrania oraz wełniane dywaniki tworzą niezwykle klimatyczną aranżację, która z pewnością zapadnie w pamięć. Stara lampa czy nieużywana już stacjonarna maszyna do szycia może być ozdobą każdego pomieszczenia. Uzupełnieniem całej stylizacji są miękkie poduchy, ciemne zasłony czy materiałowe pudełka na bibeloty.

Metaliczny blask oraz geometria

Dekoracja wnętrza często wymaga skrajnie różnych trendów. Dlatego też w najbliższym sezonie w opozycji do przytulnego vintage będzie metaliczna surowość, którą podkreślać będą miedziane oraz srebrne i złote elementy wykończenia. Metalowe meble mają przykuwać uwagę i robić wrażenie. Podobnie jak geometryczne wzory na podłodze czy ścianach. Taki zestaw sprawdza się zarówno w małych, jak przestronnych wnętrzach. Można zatem spodziewać się wielu industrialnych projektów architektonicznych.


Dodaj komentarz